Dyskusja na temat algorytmu doboru recenzentów

Serdecznie zapraszam środowisko naukowe do dyskusji na temat algorytmów doboru recenzentów  i ekspertów.

Obecnie pracujemy nad nową, ulepszoną wersją algorytmów doboru recenzentów i ekspertów, która będzie zaimplementowana w nowym systemie o nazwie Platforma informacji o ekspertach i recenzentach. Prace  prowadzone są w ramach projektu Inventorum, a ich zakończenie jest planowane na listopad roku 2015. Będąc świadomym niedoskonałości naszych dotychczasowych rozwiązań, uprzejmie proszę środowisko naukowe o dyskusję na temat metod rekomendacji recenzentów i ekspertów.

Algorytm rekomendacji recenzentów, który został zaimplementowany w Systemie Wspomagania Doboru Recenzentów,  jest opisany w dwutomowej publikacji Procedury Recenzowania i doboru recenzentów (Tom II, Rozdział IV. Moduły merytoryczne, paragraf V. Moduł rankingowania, strony 68-71).

Jarosław Protasiewicz

(Jeżeli nie jest widoczna opcja dodawania komentarzy, należy kliknąć na napis Dyskusja na temat algorytmu doboru recenzentów, znajdujący się powyżej.)

2 myśli nt. „Dyskusja na temat algorytmu doboru recenzentów

 1. Maciej Mitręga

  Miałem okazję przetestować niedawno bazę SSSR w odniesieniu do jednego sposobu poszukiwań recenzentów tj. poprzez wpisanie słów kluczowych „Ranking recenzentów” dla zadanych kryteriów. Wpisałem wyłącznie „marketing relacji” jako polskojęzyczne słowo kluczowe i uzyskałem tylko 2 wskazanie tj. dr hab. Aleksander Lotko oraz dr inż. Ewa Stawiarska. Czy ktoś mi może wyjaśnić, z czego to może wynikać skoro po wpisaniu do „GOOGLE SCHOLAR” marketing relacji otrzymujemy w pierwszej kolejności prace prof. J. Otto a następnie prace dr hab. M. Mitręgi? Jeżeli google scholar nie jest brany pod uwagę, a także publikacje w czasopismach z tzw. impact factorem, to co, głównie, powoduje określone miejsce w rankingu?

  1. Jarosław Protasiewicz Autor wpisu

   Dziękuję za list.
   Na początek wyjaśniam, że System nie korzysta z zasobów Goole Scholar, ponieważ automatyczne łączenie się z tym serwisem i kopiowanie danych jest nielegalne. Rekomendacje bazują na słowach kluczowych opisujących doświadczenie danych osób. Słowa kluczowe są podawane przez samych zainteresowanych lub są pozyskiwanie ze streszczeń publikacji zawartych w Systemie. Zatem rekomendacja będzie zależna od zawartości Systemu. W przypadku, który Pan opisał, warto podać równocześnie angielską wersję terminu , wtedy prof. Otto pojawia się jako pierwszy na liście. Trzeba pamiętać także, że System zaledwie wspiera, ale nie zastępuje człowieka w doborze recenzentów.
   Pozdrawiam
   Jarosław Protasiewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.